O závodu

RAIL tour je závod 3–5 členných týmů, které se smí přesouvat pouze pěšky nebo kolejovými vozidly. Smyslem závodu je v jeho průběhu dobývat checkpointy a získat co největší počet bodů. Během necelých 5 dní ujdete přes 100 km, navštívíte spoustu krásných míst České republiky a pohraničí a budete se tam chtít někdy vrátit. Pro umístění na předních příčkách není až tak důležitá fyzická zdatnost, ale spíše strategie, dobrý navigátor, podpora fanoušků, motivace a odhodlání táhnout za jeden provaz. Zažijete adrenalin, chvíle nadšení, zábavu, ale i zklamání, bolest a totální vyčerpání. Ačkoliv budete soupeřit s ostatními týmy, nezapomenete na to, že jste všichni přátelé, a v případě potřeby si i vzájemně pomůžete. Ani eventuální prohra Vám nezkazí dojem ze získaných zážitků na celý život. RAIL tour budete nenávidět, nebo se stane Vaší srdeční záležitostí a budete souhlasit s ostatními, že to prostě nejde nejít.

Pohledem účastníků…

Ametystoví
photo reviewer

Pavel Severa

Účastnil se: 2020

Sepsal: 2020

O RAIL tour jsem slyšel již dávno, ale nějak jsem si říkal, že takovou šílenost nemám zapotřebí. Jenže okolo mě se o RT mluvilo víc a víc. Až jsem neodo­lal a označení jubilejní desátý ročník už mě nene­chal klidným, tak jsem si řekl: "teď nebo nikdy". Na­štěstí jsem měl kamarádku, která s RT má bohaté zkušenosti jako účastnice i jako navigátorka, při­mluvila se za mě v týmu a já mohl vyrazit na týmo­vý seznamovací výlet. Jejich výhružky "předloni jsme naspali celkem 6 hodin" atd. mě nechávaly klidným. Přežil jsem výcvik do aktivních záloh, to­hle už bude hračka. Přesto jsem tajně doufal, že nebude tak zle… Zobrazit celý text

Karamelkoví
photo reviewer

Kateřina Matušinská

Účastnila se: 2020–2021

Sepsala: 2021

Letošní ročník byl náročnější než ten první, protože jsme neustále řešily třetí osobu našeho týmu. Na­konec jsme ale našly třetího mužského závodníka do našeho týmu. Ovšem toto také způsobilo naši slabinu, kterou byl nesoulad našeho týmu. Přesto jsme vše překonali a obhájili krásné 19. místo. Mož­ná nás uvidíte i za rok, ale opět v jiné sestavě 😀.

Limetkoví
photo reviewer

Bedřich Bolf

Účastnil se: 2015–2021

Sepsal: 2019

Při dnešním dalším nekonečném cestováním vlaky jsem si vzpomněl na RAIL tour při snad nejzoufa­lejším momentě roku 2019. Podobným místem, které navrací emoce, jako se roku 2015 staly Kra­lupy nad Vltavou poté, co jsme se "přetlačovali" o bezpečné místo v nedalekém parku s místními spoluobčany, a zároveň stejně uklidňujícím pocitě, když ve 04:00 znovu otevřeli nádražní budovu, se stal náš nešťastný výstup z vlaku ve Lhotce nad Bečvou. Doslova jsme vyskočili z vlaku, aniž by­chom si při podvečerním světle zkontrolovali, kde vystupujeme, a ani prosba na kolenou nezastavila už odmávnutý vlak. Uklidňující pocit nastal až po zmapování situace a zjištění, že není celý závod ztracen, ale že jsme v dohledové vzdálenosti Val. Meziříčí, takže "jen" ztratíme čas pro tolik důležitou regeneraci. A říkáte si, co se dělo ty roky mezi tím? Tak tedy postupně, 2016 (pokus o utonutí v místě brodu "ve vodě po kolena"), 2017 (noční strmý se­stup Pálavy a následný přechod hráze Nové Mlý­ny) a 2018 (přechod vojenského újezdu Brdy bez vody). RAIL tour – nezažiješ, neuvěříš!

Fialoví
photo reviewer

Kateřina Šálková

Účastnila se: 2020–2021

Sepsala: 2021

Mám ráda přírodu, památky, chození pěšky, ježdě­ní vlakem, dobrodružství a lidi, kteří jsou podobně blázniví jako já. RAIL tour je hodně silný koncentrát toho všeho nacpaný do nezapomenutelných pěti dní v roce. Skoro po měsíci na závod pořád vzpo­mínám a to nejen díky zlobivým kolenům a přetr­vávajícímu pocitu nedospání 😀

Banánoví
photo reviewer

Adam Čerbák

Účastnil se: 2021

Sepsal: 2021

Na tohle dobrodružství se člověk těší už dlouho před startem a již v cíli myslí na další ročník.

Rodonitoví
photo reviewer

Barbora Lišková

Účastnila se: 2019–2021

Sepsala: 2019

RAIL tour jsem se zúčastnila, protože to znělo jako zajímavý způsob, jak vyplnit volný čas o prázdni­nách. Je na něm super, že člověk se dostane do míst, kam by se jen tak nepodíval, a často i třeba v časy, kdy by ho jindy ani nenapadlo někam vyra­zit, jako třeba za východu slunce nebo uprostřed noci. Jeden z nejlepších zážitků vůbec bylo pře­spání v Táboře v městském parku, když nám ujel poslední vlak z města. A pak třeba lezení v noci na mokrou vyhlídku v Jizerských horách s nádherným výhledem na město pod ní (i když vzhledem k to­mu, jak byla mokrá, se nám zpočátku moc nechtě­lo nahoru). Nejhorší bylo, když jsme přešli Jizerky za 4,5 hodiny, a to nás úplně odrovnalo na celý zbytek dne. Výkon dobrý, ale pak jsme měli prob­lém se hýbat.