O závodu

RAIL tour je závod 3–5 členných týmů, které se smí přesouvat pouze pěšky nebo kolejovými vozidly. Smyslem závodu je v jeho průběhu dobývat checkpointy a získat co největší počet bodů. Během necelých 5 dní ujdete přes 100 km, navštívíte spoustu krásných míst České republiky a pohraničí a budete se tam chtít někdy vrátit. Pro umístění na předních příčkách není až tak důležitá fyzická zdatnost, ale spíše strategie, dobrý navigátor, podpora fanoušků, motivace a odhodlání táhnout za jeden provaz. Zažijete adrenalin, chvíle nadšení, zábavu, ale i zklamání, bolest a totální vyčerpání. Ačkoliv budete soupeřit s ostatními týmy, nezapomenete na to, že jste všichni přátelé, a v případě potřeby si i vzájemně pomůžete. Ani eventuální prohra Vám nezkazí dojem ze získaných zážitků na celý život. RAIL tour budete nenávidět, nebo se stane Vaší srdeční záležitostí a budete souhlasit s ostatními, že to prostě nejde nejít.

Pohledem účastníků…

Modří
photo reviewer

Petr Smorádek

Účastnil se: 2018–2021

Sepsal: 2019

Závod je zajímavý a jedinečný. Baví nás poznávat zajímavá místa po celé ČR a trošku si i zasoutěžit. Velké díky patří organizátorům, protože uspořádat takový závod není jednoduché a vyžaduje to dob­rou přípravu. Závod půjdeme letos potřetí a již teď se těšíme na spoustu zážitků, akcí a adrenalinu s ČD. 🙂

Jantaroví
photo reviewer

Dana Kučerová

Účastnila se: 2016–2021

Sepsala: 2020

Tento jubilejní ročník byl zvláštní tím, jak hodně týmu ho chtělo vyhrát. Strhnul se až neuvěřitelný souboj o první příčky 🙂 Pro nás byl letošní zavod zvláštní tím, že jsme v týmu nebyli 3, ale vlastně už 4 (společně se mnou v bříšku se účastnila závodu i naše malá Evelínka), a jelikož je RAIL tour tak tro­chu extrémní závod, bylo nutné udělat opatření a jet skutečně "na pohodu" (žádné běhání, každý den spánek a dobré jídlo, stále se chladit v jakéko­liv dostupné vodě a podobně). Všechny žolíky jsem si nechala pro sebe a zbytku týmu jsem plá­novala náročné ranní běhy na checkpointy (přece jenom je to závod 😀). Naším cílem bylo umístění v lepší polovině a nejlepším zážitkem bylo, když nám při vyhlášení gratulovali k 9. místu. Děkujeme organizátorům závodu za skvělé zážitky 🤩 👍

Rodonitoví
photo reviewer

Barbora Lišková

Účastnila se: 2019–2021

Sepsala: 2019

RAIL tour jsem se zúčastnila, protože to znělo jako zajímavý způsob, jak vyplnit volný čas o prázdni­nách. Je na něm super, že člověk se dostane do míst, kam by se jen tak nepodíval, a často i třeba v časy, kdy by ho jindy ani nenapadlo někam vyra­zit, jako třeba za východu slunce nebo uprostřed noci. Jeden z nejlepších zážitků vůbec bylo pře­spání v Táboře v městském parku, když nám ujel poslední vlak z města. A pak třeba lezení v noci na mokrou vyhlídku v Jizerských horách s nádherným výhledem na město pod ní (i když vzhledem k to­mu, jak byla mokrá, se nám zpočátku moc nechtě­lo nahoru). Nejhorší bylo, když jsme přešli Jizerky za 4,5 hodiny, a to nás úplně odrovnalo na celý zbytek dne. Výkon dobrý, ale pak jsme měli prob­lém se hýbat.

Jantaroví
photo reviewer

Jan Konečný

Účastnil se: 2016–2021

Sepsal: 2021

Vzhledem k tomu, že se závodu účastníme již od roku 2016, nikdo si nemůže představit, že bychom nějaký rok vynechali a pak jen sledovali, co nám uteklo. Často si říkám, jestli mám zapotřebí si vzít 5 dnů dovolené, běhat po ČR po místech, na kte­rých si udělám fotku a ani si nestihnu prohlédnout, kde jsem byl, spát 10 hodin za celou dobu závodu, klepat se zimou a dostávat tělo do extrému, ale pokaždé se vrátím na start závodu. Z velké části je to i kvůli ostatním účastníkům a organizátorům, kteří se účastní již několik let. Je zvláštní, že tyto lidi potkám jen jednou za rok, ale i přesto mám pocit, že se známe již dlouhé roky a že se jedná o takovou zvláštní formu přátelství. Závod je kaž­dým rokem promyšlenější, propracovanější a hlav­ně konkurence je již na obrovské úrovni. Líbí se mi, že tady nejde o obrovské věcné ceny nebo finan­ční odměny pro vítěze, a i přesto je z velkého množství účastníků cítit touha vyhrát a sáhnout si na dno svých možností.

Karamelkoví
photo reviewer

Kateřina Matušinská

Účastnila se: 2020–2021

Sepsala: 2021

Letošní ročník byl náročnější než ten první, protože jsme neustále řešily třetí osobu našeho týmu. Na­konec jsme ale našly třetího mužského závodníka do našeho týmu. Ovšem toto také způsobilo naši slabinu, kterou byl nesoulad našeho týmu. Přesto jsme vše překonali a obhájili krásné 19. místo. Mož­ná nás uvidíte i za rok, ale opět v jiné sestavě 😀.

Limetkoví
photo reviewer

Jonáš Bartošek

Účastnil se: 2015–2016, 2019–2021

Sepsal: 2019

RAIL tour je výzva. Pokud s sebou máš skvělou partu kamarádů, se kterými zvládneš jít za hranice svých možností, tak se ti tento závod vryje do srdce a budeš na něj dlouho vzpomínat. Nejlepší na tom je ten pocit v cíli.