O závodu RAIL tour

RAIL tour je závod 3–5 členných týmů, které se smí přesouvat pouze pěšky nebo kolejovými vozidly. Smyslem závodu je v jeho průběhu dobývat checkpointy a získat co největší počet bodů. Během necelých 5 dní ujdete přes 100 km, navštívíte spoustu krásných míst České republiky a pohraničí a budete se tam chtít někdy vrátit. Pro umístění na předních příčkách není až tak důležitá fyzická zdatnost, ale spíše strategie, dobrý navigátor, podpora fanoušků, motivace a odhodlání táhnout za jeden provaz. Zažijete adrenalin, chvíle nadšení, zábavu, ale i zklamání, bolest a totální vyčerpání. Ačkoliv budete soupeřit s ostatními týmy, nezapomenete na to, že jste všichni přátelé, a v případě potřeby si i vzájemně pomůžete. Ani eventuální prohra Vám nezkazí dojem ze získaných zážitků na celý život. RAIL tour budete nenávidět, nebo se stane Vaší srdeční záležitostí a budete souhlasit s ostatními, že to prostě nejde nejít.

Pohledem účastníků…

Růžoví
photo reviewer

Norbert Komiňák

Účastnil se: 2020

Sepsal: 2020

Ako partička študentov zo Slovenska sme chceli dačo pekné u Vás v Česku (a Morave? nie som si istý 😀) pokukať, zistiť a zažiť nejaké dobrodrúžo. Bola to riadna sranda, Česko je fakt pekné, vlaky vám nehoria a každého z tímu, vrátane seba, som spoznal omnoho lepšie 🙂 Pár rád pre budúce generácie RAILtouristov... Pozor na sprievodkyňu v rýchliku Rožmberk, bude vám chcieť rozprávať o automatických dverách vo vlaku a keď skončí, dá vám pokutu. Na stanici v Českých Budejovi­ciach nezatvárajte oči, lebo vás začne hladkať SBS-kár. Ak budete plánovať spať v nočnom vlaku, nechod­te tým, čo má celú dobu otvorené všetky okná. Všade noste repelent. Užite si to, nebežte furt. A vždy sa nebojte pýtať a poprosiť o pomoc. Díky moc organizátorom za také dobrodružstvo!

Jaspisoví
photo reviewer

Pavel Kuzník

Účastnil se: 2018–2020

Sepsal: 2019

RAIL tour je přesně to, co chcete vyzkoušet, po­kud máte rádi dobrodružství, rádi se překonáváte, má­te rádi přírodu a kolektiv fajn lidí. Závodu jsem se účastnil dvakrát a nemůžu si jej vynachválit. Patří to k mým nejlepším zážitkům a myslím, že se tam ještě dlouho udrží. Je to opravdu výjimečná příle­žitost sáhnout si až na své hranice, potrénovat tělo a uvolnit mysl, zároveň je to skvělý poznávací výlet České Republiky s volbou míst, které navští­víte, proto závod rozhodně doporučuji všem do­brodru­hům světa.

Stříbrní
photo reviewer

Tomáš Zimmerhakl

Účastnil se: 2016–2020

Sepsal: 2020

Letos jsem se po 3 letech vrátil z role plánovače do té závodnické a moc jsem si to užil. Chodecká příprava proběhla, takže únava byla celý týden přiměřená. Ve čtvrtek večer po horách jsem byl hodně zničený, ale cílový finiš mě nenechal klid­ným a v pátek ve 4 ráno už jsem opět plánoval, kam pojedeme. Závod mě baví, protože to není jen o fyzické zdatnosti, jak předvádí už mnoho let Li­metky, ale na nejvyšší příčky se dá dostat i díky skvělému plánování. To neumí každý a pokud vím, tak žádné programy to za nás ještě neudělají. Prostě v ideálním případě musí mít plánovač checkpointy a železniční síť v hlavě, aby ho napa­daly ty správné kombinace… Zobrazit celý text

Akvamarínoví
photo reviewer

Vendula Špačková

Účastnila se: 2019–2020

Sepsala: 2020

Po loňských skvělých pocitech ze závodu jsme se i letos do soutěže přihlásili. Do soutěže jsme šli jako průměrně zdatní turisti, kteří si to chtějí užít minimálně tak jako loni a s cílem umístit se do 10. místa. Myslím, že budu mluvit za všechny, když za nejlepší zážitek označím předpůlnoční běh na Fajtův kopec ve VelMezu, kde nám šlo o dosažení 6. checkpointu k dosažení bonusu a my to zvládli ještě s několika minutovou rezervou. Adrenalin v žilách a pohled na osvětlené město to vyvážil. Nejhorší okamžik? Za mě mám vcelku jasno. Po celodenním lopotění na přímém sluníčku jižní Mo­ravy, kdy teploty stoupaly nad 30 stupňů, nás če­kal noční pochod NEKONEČNÝM! Starým Jičínem na hradní věž. Nohy už odmítaly jít, zachránil to až 2hodinový spánek na nádraží a už ani bezdomovci lovící u nás poklady z popelnic nás nijak nevzrušo­vali. Krásnou tečkou pro nás bylo perfektní umístě­ní a pocit, že jsme to zvládli a zároveň si to užili. 🙂

Limetkoví
photo reviewer

Jonáš Bartošek

Účastnil se: 2015–2016, 2019–2020

Sepsal: 2019

RAIL tour je výzva. Pokud s sebou máš skvělou partu kamarádů, se kterými zvládneš jít za hranice svých možností, tak se ti tento závod vryje do srdce a budeš na něj dlouho vzpomínat. Nejlepší na tom je ten pocit v cíli.

Karamelkoví
photo reviewer

Kateřina Matušinská

Účastnila se: 2020

Sepsala: 2020

Letošní ročník byl náš první, proto jsme se ho roz­hodly jet na pohodu. Sledovaly jsme ostatní (jejich taktiky a jejich organizaci celého závodu). Naším cílem bylo vyzkoušení něčeho nového a překonání vlastních hranic. Naším nejlepším zážitkem bylo, když jeden ze soutěžních týmů se nás zalekl a utí­kal celou cestu na checkpoint. Přitom my jsme si mezitím v klidu na tento checkpoint došly. Nejhor­ším zážitkem pro nás byla velká zkouška našeho přátelství a zdravotní problémy členky týmu Kara­melkových.